Kraj Trnawski - Słowackie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraj Trnawski

Informacje ogólne > Podział administracyjny
Województwo Trnawskie (Trnavský kraj) leży na południowym zachodzie Słowacji. Od zachodu graniczy z Województwem Bratysławskim, od północy z Republiką Czeską, a od południa z Węgrami.

Liczba ludności: 553 198
Powierzchnia: 4 148 km2

W skład Województwa Trnawskiego należą okresy: Trnawa (Trnava), Pieszczany (Piešťany), Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Senica, Skalica.
Stolicą tego regionu administracyjnego jest Trnawa, która wyróżnia się miejskim zespołem historycznym i mnóstwem zabytków sakralnych. Pieszczany słyną z uzdrowisk, a atrakcje przyrodnicze ulokowane są w malowniczej krainie Małych Karpat (jaskinia Driny, Smolenický kras). Znajdziemy tu też wiele zamków i pałaców (Ostrý Kameň, Korlátka, Dobrá Voda, Smolenický zámok), które często stanowią cel wycieczek i pieszych wędrówek.

Z kolei region Zahorie znany jest dzięki uzdrowisku Smrdáky, bazylice šaštínskiej i z zabytków miasta Skalica. W regionie naddunajskim, który zamieszkuje głównie węgierska mniejszość narodowa, położonych jest wiele kąpielisk termalnych np.: Dunajská Streda, Veľký Meder, Topoľníky, atrakcję turystyczną stanowią młyny wodne na Małym Dunaju.

Największe atrakcje: zabytki kulturalno-historyczne miast Trnawa i Skalica, uzdrowiska Pieszczany i Smrdáky, Małe Karpaty, Smolenický zámok, pałac - kasztel Dolná Krupa, zapora wodna Gabcikowo (vodné dielo Gabčíkovo), kąpieliska termalne.
Zdjęcia z ogólnodostępnych stron internetowych.
Informacje dzięki uprzejmości:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego